Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 310

Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 310

ul. Jana Brożka 17

01-451 Warszawa - Wola

Tel: (22) 836-46-65

E-mail: p310@eduwarszawa.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

5 błędów, których możesz uniknąć!

5  błędów, których możesz uniknąć!

                                                                                                         autor: Renata Grudzień

 

Zwykle popełniamy je nieświadomie, przecież wszystko  robimy dla dobra naszego dziecka.

Sprawdź, czy nie okazujesz mu nadmiernej troski lub czy nie jesteś zbyt surowym rodzicem.

 

Za wiele wymagań.

 

Pragniesz by Twoje dziecko było genialne, bo sam świetnie sobie ze wszystkim radzisz. Chcesz w nim widzieć swoje odbicie lub odwrotnie wiesz, że nie jesteś doskonały

i spodziewasz się, że Twoja pociecha Ci to zrekompensuje i będzie doskonała.

Tacy rodzice nigdy nie okazują zadowolenia z osiągnięć dziecka.

„Jakbyś się postarał byłoby lepiej!”. To obniża samoocenę dziecka. W przyszłości, w obliczu stawianych mu wymagań, może wpadać w złość lub depresję, ponieważ czuje, że nie spełnia oczekiwań.

 

Jak postępować:

  • Podnoś jego poczucie wartości. Chwal za starania. Uświadom, że każdy ma inne zainteresowania i zdolności. Zachęcaj, ale nie zmuszaj!

Tłumienie emocji.

 

Często nieświadomie rodzice wpajają dziecku przekonanie, iż wyrażanie negatywnych emocji, takich jak złość, gniew jest złe albo niestosowne. Stwierdzenie typu  „Chłopak nie płacze” lub „Nie złość się!” tłumią naturalne uczucia. Wpływa to niekorzystnie na rozwój emocjonalny dziecka.

Jak postępować:

  • Nie stosuj kar za okazywanie złości. Wytłumacz dziecku, że ma prawo do negatywnych emocji, ale przy ich rozładowywaniu, nie może krzywdzić innych.
  • Dziel się swoimi uczuciami. Mów np. Miałam nieprzyjemne zdarzenie w pracy, jestem zła!”. Dziecko musi wiedzieć, że i Ty doświadczasz różnego typu emocji, także tych negatywnych.

 

Nadmiar troski.

 

Prawie każdy rodzic chce ochronić dziecko przed bólem, rozczarowaniem. Często wyręczając przy każdej możliwej okazji. W ten sposób pozbywając możliwości uczenia się na własnych błędach. Utrudniając zdobywanie nowych umiejętności.

 

Jak postępować:

  • Jak najczęściej pozwalaj dziecku na dokonywanie wyborów, oczywiście odpowiednich do jego wieku.
  • Nie strofuj go ciągle „Tego nie wolno!”, „Tam nie chodź!”, „Tego nie dotykaj!”, ale usuń z jego otoczenia wszelkie niebezpieczne przedmioty.
  • Nie chroń przed konsekwencjami niepoprawnych zachowań.

 

Za mało stanowczości.

 

To jedna z najczęstszych pułapek, w jakie wpadają rodzice. Brak stanowczości

i nieegzekwowania poleceń rodzi wiele problemów wychowawczych. Dziecko traci orientację i nie wie czego się od niego oczekuje i wymaga. Swoim zachowaniem zaczyna sprawdzać granice Naszej tolerancji i wytrzymałości. Sprawdza na ile może sobie pozwolić w swoich działaniach.

 

Jak postępować:

  •  Dotrzymuj obietnic. Jeśli powiedziałeś, że po zjedzeniu całego obiadu możesz zjeść czekoladę, to nie zmieniaj decyzji.
  •  Jeżeli wprowadzasz jakieś zasady lub straszysz następstwami nieprzestrzegania jej, postępuj tak jak powiedziałeś. „Jak będziesz biegał po sklepie, to następnym razem nie zabiorę Cię ze sobą!” i tak też uczyń.

 

Sprzeczne polecania.

 

Niezwykle ważne jest, aby mama i tata byli zgodni w sprawie podstawowych zasad wychowawczych i konsekwencji ich łamania. Często dzieci wykorzystują odmienne zdanie rodziców. W taki sposób uczą sie manipulować ludźmi.

Jak postępować:

  • Najlepiej omówcie sporne kwestie bez udziału dziecka i ustalcie zasady, które obydwoje akceptujecie i będziecie konsekwentnie przestrzegać.
  • Jeżeli trudno dojść do porozumienia przeczytajcie poradnik dla rodziców pt. „Kochać i rozumieć” I. Obuchowskej.